Dr. Balogh Péter
kézsebész-traumatológus-sebész főorvos
06 70 451 1134
A Dupuytren-kontraktúra a tenyéri bőnye (aponeurosis) szövettanilag jóindulatú, de agresszívan terjedő hegesedése. A heg fokozatos zsugorodása révén a tenyéren és az ujjakon csomók, markolást, fogást zavaró bőrdeformáció jelentkezik, majd később az ujjak behúzása, nyújtási elégtelensége miatt ez az ujjak mozgásbeszűkülésével társul.
Maga a betegség nem fájdalmas, de az ujjak mozgásbeszűkülése miatt fokozatosan fogási képtelenség alakul ki. A betegség oka ismeretlen, szerepet játszanak benne genetikai tényezők, gyakoribb férfiakon és idősebb életkorban. Bizonyos betegségek esetén (cukorbetegség, epilepszia, krónikus tüdőbetegségek) gyakoribb előfordulása, lehet egy- vagy kétoldali formája is. Előfordulhat hasonló betegség a talpon és a férfi nemi szerven is. Lehetséges a hegeket injekció formájában beadott kötőszövetet oldó hatóanyagokkal előkezelni, majd a hegesedéseket fedetten, műtéti feltárás nélkül oldani. Ezen kezelések társult betegségek vagy műtéti ellenjavallat esetén jönnek szóba, tartós hatásuk kérdéses. A betegség kezelése alapvetően műtéti. A műtét időpontjának meghatározása egyéni megítélést igényel, általában az érintett sugárban a kézközépcsont és az ujj alapperce közötti ízület kezdődő mozgásbeszűkülése esetén már javasolt a műtéti ellátás. Többféle műtéti módszer ismert. Általában kiterjesztett metszésből a kóros hegszövet részleges vagy teljes eltávolítása jön szóba. Teljes eltávolítás esetén a kiújulás esélye kisebb. A betegség negyedik stádiumában a beteg kérésére az érintett ujj teljes mozgásképtelensége miatt akár az ujj amputációs műtéte is szóba jöhet.
A betegség kezdeti állapotában a tenyér bőre alatt hegtömeg jelentkezik, mely kezdetben panaszt nem okoz, később mérete növekszik, és zavarja a markolást. Későbbiekben a hegesedés továbbterjedhet az ujj(ak) alapperce, majd középperce felé is, és a hegtömeg fokozatosan zsugorodik. Ennek következtében a kézközépcsont és az ujj közötti ízület, majd az ujj ízületei is fokozatosan hajlított helyzetbe kerülnek, a beteg az érintett ujjat egyre kevésbé tudja nyújtani. A mozgásbeszűkülés szempontjából a betegség négy stádiumra osztható. Végső, negyedik stádiumában az ujj merev, hajlított (kampószerű) helyzetben a tenyér bőréhez simul, mozgásra képtelen.
A betegség alapvetően a kéz alapos fizikális vizsgálatával és a tünetek az előzmények értékelésével diagnosztizálható. Dupuytren-kontraktúra esetén a műtétet altatásban vagy hónaljtáji (axillaris) érzéstelenítés mellett végezzük. A műtét előtt altatóorvosi előkészítés és bizonyos vizsgálatok (labor, EKG, mellkas-röntgenfelvétel) elvégzése szükséges.
A beteg műtétre éhgyomorral érkezik.
Érzéstelenítés vagy altatás bevezetése után vértelenítő mandzsetta használata mellett a műtét során a tenyér és az ujj(ak) érintett heges szakaszán általában hosszanti, cikkcakk alakú bőrmetszést ejtünk. A feltárt területen gondos preparáció során a tenyér és ujj területén futó képleteket (inak, erek, idegek) kipreparáljuk, az ezeket eredeti helyzetükből eltoló kóros hegszövetet igyekszünk maradéktalanul eltávolítani. A vértelenítő mandzsetta felengedését követően a vérzéseket csillapítjuk. Vérzéscsillapítás után a sebet csomós bőrvarratokkal zárjuk, és a sebvonalba szilikoncsövet helyezünk. A sebet fedőkötéssel fedjük, és rugalmas pólyát helyezünk a végtagra. A műtét időtartama egyénileg változó, általában 30-60 perc.
Altatás vagy hónaljtájéki érzéstelenítés esetén a beteget 4-6 órás megfigyelési időszakot követően bocsátjuk haza.
A betegnek otthonában 1-2 napig karfelkötő viselése, szükség esetén gyógyszeres fájdalomcsillapítás (első éjszakára a beteget távozásakor fájdalomcsillapítóval ellátjuk), tüneti kezelés, jegelés, a kéz éjszakai felpolcolása javasolt. Műtét után másnap kontrollvizsgálat és kötéscsere során a sebvonalba helyezett szilikoncsövet eltávolítjuk. Pár nap múlva az operált kéz óvatosan tornáztatható, alapvető napi tevékenységek elvégzésére használható, de fizikai munka, megerőltetés kerülendő! A beteg otthonában kétnaponta a sebvonalat fertőtlenítő oldattal (pl. Betadine oldat) leecseteli, és fedőkötést cserél a seben. A műtétet követően általában két hét múlva a második kontrollvizsgálat során a varratokat eltávolítjuk, ezt követően pár hétig további napi bőápolás javasolt szilikon tartalmú bőrápoló vagy körömvirágkrémmel. A műtéti sebet varratszedésig víz ne érje!
A műtét eredménye nagymértékben függ a műtét időpontjától és a betegség kiterjedésétől. Kezdeti stádiumban végzett műtét esetén a zavaró hegtömeg okozta panaszok megszüntethetőek, az érintett ujj minimális nyújtási elégtelensége oldható. Későbbi stádiumban az ujj ízületei a hajlított helyzethez már alkalmazkodtak, az ízületek tokja is hegesedett, zsugorodott, ezen esetekben a végzett műtét során a heg eltávolítása mellett az ujjon mozgásjavítás végezhető, de általában teljes terjedelmű nyújtás már nem érhető el. A teljes műtéti hegeltávolítás esetén is a betegség kiújulhat.
Az elvégzett operáció során, mint minden műtétnél, szövődmények léphetnek fel, melyek nagy része konzervatívan kezelhető, kis részük újabb műtétet igényel. A leggyakoribb szövődmények a sebgyógyulási zavarok, a sebvonal gyulladásos tünetei (1-2%-ban), ezek általában felszínes, a varratok körüli gyulladások és varratok eltávolításával, fertőtlenítéssel kezelhetők. Mélyebb gyulladásos szövődmények, sebgennyedés jóval ritkábban fordul elő, ezen esetekben ismételt műtéti feltárás és ezzel kombinált antibiotikus kezelés szükséges. A gyulladásos tünetek megszűnését követően másodlagosan zárható a műtéti seb. További ritka szövődmény lehet az utóvérzés, mely során a sebvonalban vérömleny alakul ki, és ez hegesedhet. A nagyobb, tüneteket is okozó vérömlenyek műtétileg eltávolítandók, a kisebb, felszínesek esetleg csak jegelést és fizikoterápiás kezelést igényelnek. Alkati (genetikai) tényező a sebvonal sarjadásának mértéke, előfordulhat a sebvonal vaskos hegesedése (keloid) is, mely bőrápoló gyógyszeres krémekkel és fizikoterápiával kezelhető. A műtét során előfordulhat a hegtömeg eltávolítása során a környező ereken, idegeken, inakon sérülés, de ezen sérülések gondos és alapos sebészi technikával teljes mértékben elkerülhetőek. Előfordulhat a kipreparált idegek vongálódása következtében átmeneti érzészavar a kéz ujjain. A bőrrel összenőtt hegek eltávolítása során sérülhetnek a bőrt ellátó hajszálerek, ennek következtében a műtéti területen részleges vagy teljes bőrelhalás léphet fel, mely utólag plasztikai sebészeti módszerekkel kezelhető.
kézsebész-traumatológus-sebész főorvos
06 70 451 1134